Beğensene :)

Online Üyeler

Şu anda 31 konuk çevrimiçi

Site Bilgileri

Üyeler : 13274
İçerik : 2145
Web Bağlantıları : 5
İçerik Tıklama Görünümü : 9195339

Ev terliğinizi veya ayakkabınızı örgüden zahmetsizce kendiniz yapmak istiyorsanız buyurun resimli anlatımıyla Örgü Bayan patiği yapımına..

Patik örmek aslında sanıldığı kadar zor bir iş değil..5 şişle neyse de artık tığla da kolayca kendinize patik örebilirsiniz..İşte sizlere resimli anlatımıyla aşama aşama tığla kolay patik örmenin ince detayları..Patiği kolay kılansa Örmeye uç parmak burun kısmından başlanıp döne döne örmeye devam edilmesi..İşte buyrun..

Kullanılan İplikler: Bambu,
 
Kullanılan Renkler:
1291 (1 Yumak),  
Şiş No: 5.0  
 
Örgü Şekli: Buzlu Cam örgü
 
Ek Malzemeler: 2 adet gül,süsleme için   

 

 

YAPIM AŞAMALARI
  1. Patiğin taban semasındaki zincirler 36-37 numaraya denk geliyor..Buna göre 37 zincir cekip 4 sıra şemanın aynısını calışıyoruz..(37 zinciri bol cekelim ki taban toplanmasın..)
    Not: şemada kısa cizgiler iki kerede cıkılan trabzan- uzun cizgiler e kerede çıkılan trabzan..
  2. 5-6 sırada 4. sıranın aynısını tekrarlıyoruz..
  3. 7 sırada 3 tane sıkiğne yapıp 1 tane atlıyoruz.
  4. Bu sekilde patiği daraltıp üst döngüsünü yapıyoruz..
  5. 8 sıra sadece 3 lü trabzanla dönüyoruz
  6. 9 sıra sık iğne dönüyoruz fakat ayağımıza giyip ön tarafta hafif potluk varsa bu sırada toparlıyoruz...

MALZEMELER
5,5 NUMARA ŞİŞ

İSTENEN RENKTE İPLER 

TIĞ
NAKO MERİNO

 

Modelin yapılışı çok kolay olup şişler kullanılıyor..Öncelikle6 ilmek ile başlayıp yaklaşık 25 cm düz örgü örüyorsunuz. Daha sonra, her sırada başlarken ve bitirirken birer ilmek artırarak haroşa yapıyorsunuz. 50 ilkmek olunca; 2 ters, 2düz örerek lastik örüyorsunuz. 20cm kadar lastik ördükten sonra haroşaya geri dönüyoruz. Başlarken her sırada nasıl çoğalttıysanız şimdi de her sırada başlarken ve biterken birer ilkmek eksilticeksiniz. 6 ilmek kalınca yine 25 cm düz örgü örerek patiği bitiriyorsunuz. Süslemelerinizi de dilediğiniz gibi yaparak bağcıklarını da örerek patiğimizi tamamlıyoruz..

 

 

Son zamanların bir o kadar şık görünüme sahip ama yapılışı da bir o kadar kolay olan bu patiklerin yapılışı için tığ örgü 7adet motif kullanılıyor..Bağcıklarının yapılışı ise tamamen sizin hayalgücünüze kalıyor..Bu resimdeki modelin motif yapılışı şu şekildedir..10 zincir çekip bir halka yapıyorsunuz.4 tarabzan 3 zinciri tekrarlayarak yuvarlağa 4'lü yonca yapıyorsunuz.2.sırada da köşelerin oluşması için,boşluklara yonca yapraklarını çift yapıyorsunuz. 3.sırada ise yine aynı; köşelere çift, ortalara tek yaprak yaparak motifi bititriyorsunuz. Resimde gördüğünüz şekliyle sıkı iğne ile birleştirerek patiği bitiriyorsunuz.

 

 

Bir o kadar şık görünen ama yapılışı da bir o kadar kolay olan bu motiflerden oluşan patiği örmek için tığ ve farklı renklerde ipler size yeterli olur..Her bir patik için yedi tane tığ ile örülmüş motif lazım.Bu model 38 numara ayağa tam iyi geliyor.